Orato – tosijuttuja tosikansalaisilta

by Matti Lintulahti on 26/08/2005

Kansalaisjournalismin trendin aallossa nousee erilaisia yrityksiä, joista tässä yksi: Orato – True Stories from Real People. Orato haluaa koota yhteen paikkaan silminnäkijäraportteja niin ammattijournalisteilta kuin kansalaisreporttereilta. Rekisteröidy, lähetä juttusi, anna Oratolle kaikki oikeudet, tienaa 300 taalaa  ja nauti juttusi julkisuudesta (mikäli se saa vihreän valon) – kaikki tämä englanniksi tietenkin. Vaikka Orato ei ankkuroi mihinkään selkeään yhteisöön, mikä on sen heikkous, se saattaa sittenkin onnistua. Maailmaa kiertäviä wannabee-kirjoittajia nimittäin löytyy aika lailla ja kiinnostava sisältö löytää netissä lukijat viraalimarkkinoinnin ja linkitysten avulla nopeasti.

Näin Orato kirjoittaa itse omasta ytimestään:

The rise of
personal, online publishing tools has upended common notions of media
producers and consumers, transforming how information is distributed
and processed. At Orato, we are taking it a step further by providing
this unique portal that aims to provide a podium for citizen
journalists.

We are encouraging participatory
journalism in its essential form – our stories are told by the people
who make the news, and those who witness it – with no censorship. You
do not need to be a journalist to publish your story: we encourage
conscientious citizens to play an active role in the process of
collecting, reporting, analyzing and disseminating news and
information, while maintaining high journalistic and ethical standards.

 

{ 2 comments… read them below or add one }

zache 26/08/2005 at 10:10

Näin äkkiseltään tälläiset ‘palkkio’ tyyliset jutut tuntuvat todella siistiltä idealta. Organisaatio on kevyttä ja pystyy tekemään kivaa lisätienestiä sieltä sun täältä, pohdin joskus että jos tuollaisia tulee riittävästi erillaisia niin nillä voisi pärjätä ihan täyspäiväisesti.. varsinkin jos sattuu asumaan jossain banaanivaltiossa.

http://www.gnome.org/bounties/

zache 26/08/2005 at 10:13

Samaa ideaa voisi käyttää myös jossain wikipediassa, koodaisi siihen jonkun karma systeemin ja ihmiset joilla on riittävästi karmaa voisivat äänestää parhaimmat uudet muutokset/uudet artikkelit ja niiden kirjoittajat saisivat jonkun palkkion… (ainoa vaan että tuossa pitäisi olla jo rahaakin takana, mutta wikipediakin alkaa olla jo niin iso että se voisi saada kerättyä sitä massia tuon tekemiseen)

Leave a Comment

Previous post:

Next post: