Satunnainen meemi

by Matti Lintulahti on 19/01/2006

Vain meemeistä kiinnostuneille. Muut, älkää ehdottomasti lukeko enempää vaan poistukaa heti!

Kari haastoi, vien kaverin oikeuteen; tässä omituinen puolustukseni:

Blogit: Vaikka työajalla saa journalismia (aikakauslehdet) työkseen tehdä, se ei riitä vaan vapaa-ajalla pitää journalismin (kaikki muu) parissa elämäänsä jatkaa ja vielä siitä kirjoittaa muille. Vielä omituisemmaksi asian tekee, ettei yksi blogi riitä, vaan pitää olla toinen. Itse asiassa vielä kolmaskin (sori ei linkkiä, yksityinen) ja neljäskin (firman sisäinen; ps. hyvä keino sisäiseen viestintään).

Oulu: Kannatan edelleen Kärppiä ja nauran tälle oululaiselle vitsille. Tiedättekö mitä tapahtuu oululaisille luusereille? … Ne tipahtaa Suomen pohjalle, Helsinkiin. (Olen siis ex-oululainen, nykyinen helsinkiläinen; jotkut kutsuvat tätä ironiaksi – omituista.)

Korkeat paikat: Korkealle pitää päästä joka paikassa. Kebnekaise viimeisin viime syksynä. Mikähän siinä on?

Hiiret: Minusta on hauska pelata Stuart Little 3 -konsolipeliä myös yksin eikä vain lasten kanssa.

Uudet jutut: Kun täytin 38, opettelin lautailemaan. Sanoivat omituiseksi. Mutta se on hauskaa eikä yhtään vaikeaa. Suosittelen. Tämä meemikin on mulle uusi juttu, ensimmäiseni.

Enkä suostu haastamaan ketään…

{ 2 comments… read them below or add one }

Pekka Pekkala January 20, 2006 at 14:32

Kärppien kannattamisessa ei ole mitään omituista! Vaikka ei ko. kaupunkiin haluaisi koskaan muuttaa. Pikemminkin olisi outoa, että muuttaisit Helsinkiin ja aloittaisit kannattamaan Jokereita tai HIFKiä.

Sen sijaan noin monen blogin pitäminen on omituista. Mulle riittää kaksi :D

T. Rantapallojan Jokereille pleijareissa nakellut ja jopa Järvenpäässä divarimatsin katsomassa käynyt Kärppä-fani

Matti January 20, 2006 at 18:29

Paitsi jos asui Oulussa vain muutaman vuoden, on asunut Helsingissä ja muuallakin pitempään, ja alkoi kannattamaan Kärppiä vasta asuessaan Helsingissä, niin onhan se aika omituista, vai?

Leave a Comment

Previous post:

Next post: