Olympialaiset ovat saaneet monen median bloggaamaan. Yhteenvetona voi sanoa, että osa on ymmärtänyt blogien luonteen keskustelevana mediana, osa taas tuntuu nimittävät kolumni/mielipide-palstaansa muodin mukaisesti blogiksi tarkoittamattakaan aloittaa keskustelua lukijoidensa kanssa.
Tässä koottuina hyviä esimerkkejä:
… ja esimerkkejä blogeiksi nimetyistä kolumni/mielipide-palstoista
- IS
- Savon Sanomat
- Usean sanomalehden yhteinen olympiablogi:Aamulehti: Turun Sanomat:Kainuun Sanomat
Vertailun vuoksi kaksi vaihtoehtoista esimerkkiä, joissa blogit on jätetty pois – perustellusti.
- Urheilulehti painottaa Torinossa ammattitaitoisesti toimitettuja uutisia ja keskustelufoorumia, jonka keskusteluun toimituskin osallistuu.
- MTV3 taas painottaa Porttilan kolumneja, eikä ole lähtenyt muuttamaan niitä muodin mukaisesti blogeiksi. Erinomainen valinta, jos ei halua lähteä keskustelemaan.
[Virallinen huomatus: A-lehdet, jossa työskentelen, julkaisee kirjoituksessa mainittua Urheilulehteä.]
{ 2 comments… read them below or add one }
Kyllä Peter Elk on/oli mielestäni blogi, ja vieläpä paras (suomalainen) sellainen, vaikkei kommentointia ollut.
Helouta!
Urheiluviikko-verkkolehdellä, jota pienellä porukalla pyöritämme, on myös oma blogi. Sitä ei ole avattu Torinon kisoja silmällä pitäen, mutta lähes jokaisessa postauksessa on asiaa olympialaisista.
Ensimmäinen bloggaaja oli Juhani “Tami” Tamminen ja sen jälkeen päivittäjäksi vaihtui futislegenda Atik Ismail. Nettijulkaisun ei ole ainakaan vielä lähtenyt bloggaamaan.
Eipä muuta tähän hätään. Hyviä media-aiheisia kirjoituksia olet tänne rustaillut.
Mutta mutta. Jos kerkeät, tsekkaa Urheiluviikon blogi ja anna vaikka tämän kommentin perään vähän palautetta.