Onnea 10-vuotiaalle HS:fi:lle & pieni palanen historiaa ja hitautta

by Matti Lintulahti on 18/05/2006

HS.fi juhlii 10-vuotissynttäreitään huomenna perjantaina. En pääse juhliin, joten onnittelut näin verkon välityksellä. Online-journalismin historiasta kiinnostuneille kooste HS.fi:n 10 vuodesta.

Vielä pienempi palanen historiaa: Kun HS.fi julkistettiin 10 vuotta sitten, työskentelin silloin oululaisessa sanomalehdessä Kalevassa tiede-, tietokone- ja internet-aihepiireihin erikoistuneena uutistoimittajana ja sain uuden syyn marssia toimituksen johdon puheille Kalevan verkkolehden perustamiseksi. No, perinteinen erittäin hyvää tulosta tekevä monopoliasemassa oleva maakunnallinen sanomalehti liikkuu mietteliäästi ja hitaasti ja niinpä sain toimeksiannon aloittaa Kalevan verkkolehden suunnittelun aika lailla myöhemmin eli syksyllä 1997 ja tulos, Kalevan verkkolehden ensimmäinen versio, julkistettiin muutamaa kuukautta myöhemmin – yli 1,5 vuotta HS.fi:n julkistuksesta.

Mielenkiintoista nähdä kuinka kauan kestää ennen kuin Kaleva alkaa julkaista toimituksen omia blogeja ja lisätä siten toimituksen keskustelua lukijoidensa kanssa. HS.fi:n blogien julkaisusta (syyskuu 2005) on aikaa nyt 8 kuukautta. Tuleekohan tälläkin kertaa 1,5 vuotta täyteen?

{ 3 comments… read them below or add one }

Kafkakoski May 18, 2006 at 23:55

Kiitos linkistä. Kerrankin löytyi Hesarin sivulta jotakin sellaista, joka oli visuaalisesti viehättävää! Tosin ainakin minun näytölläni esityksen tekstien viimeinen rivi jäi ikävästi näkemättä… Hyvä se oli silti.

OlliS May 19, 2006 at 0:39

Pieni typo: Kalevan verkkolehden perustamisvuosi varmaan po 1997.

Matti Lintulahti May 19, 2006 at 9:27

Pieni typo korjattu. Kiitos OlliS.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: