Bloggaava toimittaja saa porkkanaa
16/10/2006
Linkkivinkki päätoimittajille. Tehkää niin kuin Business 2.0 -lehden päätoimittaja Josh Quittner, joka patistaa porkkanan keinoin kaikkia toimittajia bloggaamaan.
Via Digikko alias Pirkka Aunola, joka laajentaa kysymystä yritysviestintään: “miksei sama logiikka voisi toimia myös muissa yrityksissä - lisätään vain omaan henkilökohtaiseen tuloskorttiin bloggaaminen omaksi kohdakseen?”



17.10.2006 kello 21:58
Yksi bloggaava toimittaja sai ainakin röhönaurut.
Kaikissa tuntemissani tapauksissa Suomessa ja muutamissa ulkomaillakin toimittajat bloggaavat kaiken muun työn ohella. Bloggaaminen ei ole vähentänyt muita töitä. Ja aika harva tätä työtä tekee kellokortilla tai sellaisissa työvuoroissa, että jokaisesta ylimääräisestä tunnista pääsisi jotain laskuttamaan.
Vaan eipä tuo minua haittaa, minusta toimittajan kannattaa bloggailla siksi, että tekee nimeään tunnetuksi ja rakentaa brändiä. Se tuntuu nykyisin olevan tarpeen.
Olen ainakin ollut huomaavinani, että esmes meidän blogiemme myötä minuun lähestytään paljon usein suoraan henkilötasolla. Useimmitenhan tavalliset lukijat tai välttämättä edes kaikki sidosryhmät eivät paina yksittäisten toimittajien nimiä mieleen.
En tavoittele linssiludeksi tai julkkikseksi, mutta ei minua haittaa se, jos lukijoille ja sidosryhmillemme tulee lehdestämme ensin minun nimeni mieleen. Eikä haittaa se, jos henkilöbrändin myötä saan joskus soittoja headhunterilta, uutisvinkkejä tai muita yhteydenottoja.
Sanoisin siis, etten aloittanut bloggaamista Tietokone-lehden tai Sanoma Magazines Finlandin edun vuoksi, vaan koska koen sen palelevan omaa ammatillista etuani. Tältä pohjalta suosittelen samaa muillekin toimittajille.
21.10.2006 kello 19:42
Ihan mukava ajatus teille kuukausipalkkalaisille. Itse olen freetoimittajana pitänyt lääketiedepainotteista blogiani ihan ilman rahoitusta. En tahtoisi hakea lääkefirmojen rahoitusta blogiini, koska se sitoisi käsiäni; tämä kun on yhden hengen yritys, jossa taloutta ja sisältöä olisi minusta vaikeampi pitää erossa toisistaan kuin hiukka isommassa buljussa.