Mediabisnesuutisia: Rubert Murdochin hallitsema mediaemperiumi News Corp haluaa ostaa Wall Street Journalia kustantavan Dow Jonesin. Hmm… Mihinhän suuntaan USA:n mediakenttä kehittyy jos saman mediamogulin hallussa on Wall Street Journal, Fox TV ja My Space ja paljon muuta? Ja huomenna vielä vähän enemmän. Veikkaan dystopian kirjoittajien saavan lisää polttoainetta.
Edit 2.5: Vaikka Mediablogi ei ole nopea uutisblogi, niin tällä kertaa voitin uutiskilpailussa vappuna uinuneet suomalaismediat, jotka heräsivät tähän eiliseen uutiseen vasta aikaisin tänä aamuna. Uutistyön kehittämistä siis riittää. Uskallan ennakoida, että ennen pitkää merkittävimmät kotimaiset uutismediat tulevat uutisoimaan vuorokauden ympäri, myös vappuna.
{ 6 comments… read them below or add one }
Aika huolestuttava homma noin kotimaisen median kannalta, että huomaan yhä useammin lukevani kiinnostavimmat asiat blogeista. Kuten nyt vappuna tämänkin.
En ole kansalaisjournalismin suurin ystävä – minusta uutistoiminta on monetakin syystä ammattilaisten hommaa – mutta käytäntö alkaa nyt osoittamaan muuta ja tässä on kohta pakko muuttaa mielipidettään.
Onnittelen uutisvoitosta! Mietin aamulla, mitä mahdettaneen miettiä hiljattain kiinnostavia uudistuksia tehneessä WSJ:ssa ostotarjouksesta.
Uskallan ennakoida samansuuntaisesti merkittävien suomalaisten uutismedian täysin tai lähes ympärivuorokautista uutisvirtaa -myös kansallisina vapaapäivinä ja juhlapyhinä.
Kiitos vain. Pakko tunnustaa, että en vappupäivänä kirjoitusta tehdessäni huomannut tekeväni tässä asiassa uutisvoittoa. Huomasin sen vasta tänään aamulla tehdessäni normaalia media-alan uutisseurantaa.
Aivan, onnea uutisvoitosta. Tämä jäi meiltä huomaamatta aiemmin, mutten tiedä voiko asiasta syyttää pelkästään vappua.
Olen tosin kansalaisjournalismin suhteen harras uskovainen, mutta minusta on aika luonnollista että kansalaisjournalisti (jos nyt bloggaava ammattilainen sellaiseksi lasketaan) voittaa tällaisissa jutuissa toisinaan nopeudessa muun median. Tuhat silmäparia näkee enemmän kuin yksi.
Onkohan muuten uutistappio vai -voitto, jos kirjoitan jostain asiasta illalla omaan yksityiseen blogiini, ja aamulla tulee julki juttu haastattelukommentteineen? Myöhemmin ilmestyvä juttu on kirjoitettu aiemmin, mutta julkaisuaika on harkittu.
Suomessa tehdään tällä hetkellä niin paljon web-journalismia vain kopioimalla tiedotteet sellaisenaan ja joskus otsikoiden kera, että koko ensimmäiseksi ehtimisen uutiskilpailu näyttää irvokkaalta.
Jos tehdään merkittävä 5 miljardin arvoinen yritysvaltausyritys ja siitä on tieto ennen kahdeksaa illalla kansainvälisessä mediassa ja ensimmäiset suomalaisen median jutut, jotka ovat käännöksiä näistä jutuista ilman analyysia ja taustoittamista, ilmestyvät aikaisin seuraavana aamuna, niin kyllä, se on uutistappio. Myös vappupäivänä.
Ja kyllä, se on todella löperöä heikkoa journalismia, kun yritysten tiedotteista kopioidaan tekstiä, jopa otsikoita, sellaisenaan omaksi nopeaksi pikajutuksi. Olen huomannut että tätä tapahtuu erityisesti it-alan uutisoinnissa. Toivottavasti tälläinen menettely loppuisi pian, koska sillä sahataan omaa luottamuksen jalkaa poikki.