Fiksuja mediapäätöksiä: Talsa keskittyy verkkoon

Taloussanomat (ja IT-viikko siinä mukana) lopettaa printtilehtenä ja keskittyy luomaan johtavan talousverkkomedian Suomeen. Moni on jo odottanut tätä päätöstä, mikä on fiksu liike. Koska talouskustantamisen tulevaisuus on verkossa, miksi laittaa paukkuja printtilehteen, jota ei ole mahdollista saada Suomessa kannattavaksi kun samaan aikaan verkossa on aivan toisenlaiset mahdollisuudet ja tuotto-odotukset. Kannattaa muuten huomata, että printtilehden toimittajia ei olla vähentämässä vaan siirtämässä verkko-Talsan tekemiseen tai muualle Sanoman lehtien palvelukseen.

Mikähän on muuten seuraava lehti, joka lopettaa printin tai vähentää merkittävästi printin painamista ja keskittyy verkkoon?

Ja pakko kommentoida muutaman välineen otsikointia, sillä vain yksi näistä otsikoi olennaisesti oikein. IS: Taloussanomat lopettaa vuoden vaihteessa. IL: Taloussanomat lakkautetaan. Yle: Taloussanomat lopettaa ilmestymisen. KL: Taloussanomat muuttuu verkkolehdeksi. Aivan. Herätys kollegat. Taloussanomia ei lakkautettu. Se muutettiin kokonaan vain verkossa ilmestyväksi. Tuntuu pahalta lukea näin onnettomia otsikoita.

Comments 1

  1. Tero Heiskanen wrote:

    Nuo otsikot kuvastavat hyvin printtimedian käsityksiä printin/verkon eroista lehden ytimenä, ollaan tasolla jossa ei edes löydetä sanoja sille mistä on kyse.

    Posted 06 Nov 2007 at 12:10 pm

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *